Fragment

Zeven moeders uit Nieuw-West worden huiswerkbegeleider: ‘Het voelt als een moeder die je helpt’

foto: FunXfoto: FunX

Een jaar lang weer de schoolbanken in, naast je gezin en je werk. Zeven moeders uit Amsterdam Nieuw-West hebben hun opleiding tot huiswerkbegeleider afgerond. Vanaf nu helpen ze leerlingen uit hun eigen buurt gratis met hun huiswerk.

Het idee voor de BuurtMAVO ontstond omdat leerlingen zelf aangaven dat ze behoefte hadden aan huiswerkbegeleiding. Het probleem: veel huiswerkinstituten zijn behoorlijk duur. Tegelijkertijd zijn er in het onderwijs grote personeelstekorten en lopen er in Nieuw-West veel moeders rond met talent en ervaring die nog niet volledig worden benut.

De moeders kregen een jaar lang les in onder andere Nederlands, rekenen, plannen en ‘leren leren’. Dat was volgens Judith van Biemen, bestuurder van Stichting Progresso, best pittig. Uiteindelijk slaagden zeven moeders voor de opleiding.

Sommige moeders hadden in hun thuisland al ervaring als docent, maar konden hier niet zomaar in het onderwijs aan de slag. De opleiding is daarom ook een opstap richting bijvoorbeeld een baan als onderwijsassistent of uiteindelijk de PABO.

De leerlingen merken ondertussen het verschil. Volgens Judith zijn ze blij met de begeleiding en voelt het minder als formele bijles. ‘Het is een soort moeder-vibe’, vertelt ze. De kinderen zien bovendien niet alleen de persoonlijke aandacht terug, maar volgens Judith ook verbetering in hun cijfers.

De zeven moeders gaan nu leerlingen van het Lumion en Calandlyceum begeleiden. Hun hulp is gratis en staat open voor leerlingen van de scholen.

De BuurtMAVO begon met huiswerkbegeleiding, maar het idee kan volgens de initiatiefnemers veel breder worden ingezet. Ook in sectoren zoals de zorg zouden vrouwen uit de wijk met een korte opleiding kunnen worden klaargestoomd voor werk.

De hoop is dan ook dat andere scholen en organisaties het concept gaan overnemen: lokaal talent opleiden én tegelijkertijd iets doen aan personeelstekorten