Uitspraken van Bob Vylan in Paradiso niet strafbaar volgens Openbaar Ministerie
- News
- Uitspraken van Bob Vylan in Paradiso niet strafbaar volgens Openbaar Ministerie
De Britse punkgroep Bob Vylan is niet strafbaar voor wat ze riepen tijdens hun optreden in Paradiso op 13 september. Dat heeft het Openbaar Ministerie (OM) woensdag bekendgemaakt. De 35 aangiftes tegen het duo zijn daarom allemaal geseponeerd.
Uitspraken Bob Vylan tijdens Paradiso-concert
Tijdens het concert veroorzaakten de artiesten veel ophef met hun uitspraken. Zo riep de frontman onder andere: “Death to the IDF” (“dood aan het Israëlische leger”) en maakten ze een opmerking over de vermoorde Charlie Kirk: “If you talk shit, you will get banged. Rest in peace, Charlie Kirk, you piece of shit.” Ook andere uitspraken trokken veel aandacht, zoals: “Fuck the fascists, fuck the zionists. Get out there and fight them. Get out there and meet them in the streets. Get out there and let them know that you do not fucking stand by them. Do you understand me?”
In de maanden voor het concert plaatsvond, kreeg Paradiso al te maken met bedreigingen, haatmails en intimidatie. In augustus werd de gevel beklad met de tekst “Terror moskee”, en rond het concert vonden meerdere protesten plaats. Op spandoeken stond onder meer: “If Bob Vylan plays that night, Amsterdam will stand and fight” en “Sobibor begon met een bordje, ParadiSSo begint met een podium.”
Geen strafbare uitspraken
Volgens het OM kwamen er tientallen meldingen binnen bij de politie, en deden 35 organisaties en personen aangifte. Toch is er volgens het OM geen sprake van strafbare uitspraken. Zo verklaarde justitie: “Hoewel de uitlatingen als provocatief en grof kunnen worden ervaren, is volgens het OM geen sprake van groepsbelediging, aanzetten tot haat of discriminatie of opruiing.” Het OM benadrukt dat het alleen heeft gekeken naar wat binnen de wet valt: “Het is niet aan het OM om antwoord te geven op de vraag of een uiting ongepast of verwerpelijk is.” Ook wijst het OM erop dat sommige uitspraken in de media niet in hun volledige context zijn weergegeven: “Los van hun context kunnen die uitingen een andere indruk wekken. Het OM begrijpt dat dit tot vragen en emoties heeft geleid.”
Daarnaast zegt het OM dat de uitspraken over zionisten niet over joden als groep gingen. Zionisme wordt gezien als een politieke stroming, niet als een religie of etniciteit, en valt daardoor niet onder de discriminatiewetgeving: “De vier uitingen, zoals zij in hun geheel zijn gedaan, bevatten naar oordeel van het OM mede daardoor geen strafbare discriminatie.”
Femke Halsema noemde uitspraken 'smakeloos'
De zaak zorgde eerder al voor veel emoties in Amsterdam. Burgemeester Femke Halsema noemde de uitspraken “smakeloos”, maar verdedigde haar keuze om niet in te grijpen: “Wat u van mij wilt, is dat ik onwettig een culturele instelling binnenval en met de politie iemand van het podium haal. Dat kan niet, dat doe ik niet en dat zal ik niet doen.”
Chanan Hertzberger, voorzitter van het Centraal Joods Overleg (CJO), noemde de uitspraken van Bob Vylan eerder “niets anders dan een oproep tot opnieuw een pogrom in de straten van Amsterdam zoals we die in de nacht van 7 op 8 november vorig jaar hebben gezien”. Hiermee doelde Hertzberger op de rellen rondom de Europa League-wedstrijd tussen Ajax en Maccabi Tel Aviv. Het CJO was een van de organisaties die aangifte deed.
Strafrechtadvocaat Gerard Spong gaf in Het Parool al aan dat hij niet dacht dat de uitspraken strafbaar waren: “Het recht op vrijheid van meningsuiting is glibberig. Het recht op vrijheid van meningsuiting toestaat dat men mag choqueren, verstoren en kwetsen.”
Lees ook

Sport
Anwar El Ghazi onterecht ontslagen door FSV Mainz volgens Duitse rechter
FunX
Massaal aangiften tegen Bob Vylan na optreden: "Vrijheid van meningsuiting of opruiing?"
Sport
Anwar El Ghazi doneert deel van miljoenensalaris aan slachtoffers in Gaza: “Bedankt Mainz”
FunX Amsterdam
Paradiso ernstig bedreigd vanwege concert Bob Vylan na uitspraak over Israëlisch leger