Up 2 Date

Israël blokkeert werk van hulporganisaties in Gaza: "Dramatische maatregel"

foto: ANP
  1. Newschevron right
  2. Israël blokkeert werk van hulporganisaties in Gaza: "Dramatische maatregel"

Israël heeft tientallen hulporganisaties de toegang tot de Gazastrook ontzegd. Daardoor moeten meer dan dertig organisaties hun werk in het gebied stopzetten. Onder de getroffen organisaties zitten grote namen als Artsen zonder Grenzen, CARE en Oxfam Novib.

Nieuwe regels door Israël

Deze beslissing volgt na nieuwe regels die Israël eerder dit jaar invoerde. Hulporganisaties moesten uitgebreide persoonlijke gegevens van hun medewerkers aanleveren. Volgens Israël is dat nodig om te voorkomen dat hulpgoederen in handen vallen van groepen als Hamas. De deadline om die informatie in te leveren liep woensdag af.

De regering wil onder meer controleren of organisaties zich in het verleden hebben uitgesproken tegen Israël, bijvoorbeeld via oproepen tot een boycot of door steun aan internationale rechtszaken tegen Israëlische leiders. Veel hulporganisaties zeggen dat ze hier niet aan kunnen meewerken. Ze vrezen voor de veiligheid van hun medewerkers, omdat Israël niet uitsluit dat de gegevens ook voor militaire of inlichtingendoeleinden worden gebruikt. Daarom hebben zij de gevraagde informatie niet aangeleverd.

Dertig hulporganisaties verliezen toestemming

Als gevolg daarvan verliezen meer dan dertig organisaties hun toestemming om in Gaza te werken. Volgens de Israëlische autoriteiten gaat het om ongeveer vijftien procent van alle hulporganisaties die actief zijn in het gebied. Artsen zonder Grenzen noemt de maatregel "dramatisch" voor de situatie in Gaza. De organisatie zegt een belangrijke rol te spelen in de zorg, waaronder het beschikbaar stellen van een vijfde van de ziekenhuisbedden en hulp bij een op de drie geboortes. Naast Artsen zonder Grenzen staan ook Action Against Hunger, ActionAid, CARE, de Norwegian Refugee Council en Oxfam Novib op de lijst. Deze organisaties moeten niet alleen Gaza verlaten, maar ook hun kantoren in Israël sluiten. Dat moet uiterlijk in maart gebeuren. 

Internationaal klinkt er kritiek. In een gezamenlijke verklaring riepen tien landen, waaronder het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en Canada, Israël eerder deze week op om ngo’s toe te staan "op een duurzame en voorspelbare manier te werken."

Advertentie via ster.nl
Advertentie via ster.nl