Fragment

Yesim Candan maakt femicide zichtbaar met rode hakken

foto: funxfoto: funx
  1. Fragmentenchevron right
  2. Yesim Candan maakt femicide zichtbaar met rode hakken

Soms zegt een beeld meer dan duizend woorden. Een plein vol rode hakken bijvoorbeeld. Geen mensen, geen slogans, alleen schoenen. Elk paar staat symbool voor een vrouw die er niet meer is. Een vrouw die slachtoffer werd van femicide.

Met dat beeld vraagt activist en schrijver Yesim Candan al jaren aandacht voor geweld tegen vrouwen. Haar Rode Hakkenprotest begon in 2020 en groeide uit tot een actie die inmiddels in meerdere Nederlandse steden wordt georganiseerd. De rode schoenen staan voor vrouwen die zijn vermoord, vaak door een partner of ex-partner. Het is een stille maar krachtige manier om een probleem zichtbaar te maken waar nog altijd te weinig over gesproken wordt.

Op Internationale Vrouwendag was Yesim Candan te gast bij de Jayh & Mahi Show. Daar vertelde ze hoe de protesten die ochtend zijn verlopen en welke reacties ze kreeg van mensen die het plein met rode hakken zagen.

Naast de demonstraties werkt Candan ook op andere manieren aan bewustwording rondom femicide. Zo verscheen deze week haar nieuwe boek, waarin ze dieper ingaat op de verhalen en de maatschappelijke context achter geweld tegen vrouwen.

Tijdens de uitzending wachtte haar nog een verrassing. De Jayh & Mahi Show wilde op Internationale Vrouwendag iemand eren die laat zien hoeveel impact één persoon kan maken door simpelweg te beginnen. Voor de manier waarop zij femicide zichtbaar maakt en het gesprek op gang houdt, kreeg Yesim Candan een bijzondere erkenning.