Paramitha over de Indonesische onafhankelijkheidsdag: "We eren een strijd tegen de bezetting"
- News
- Paramitha over de Indonesische onafhankelijkheidsdag: "We eren een strijd tegen de bezetting"
81 jaar geleden riep Indonesië, na eeuwen van Nederlandse koloniale overheersing, de onafhankelijkheid uit. Die historische gebeurtenis wordt ieder jaar op 17 augustus gevierd tijdens de Indonesische onafhankelijkheidsdag. Toch wordt er volgens FunX-dj Nordin nog te weinig over de betekenis van deze dag gesproken. Daarom vertelde Paramitha in de middagshow meer over de geschiedenis en betekenis ervan.
Paramitha over Indonesische onafhankelijkheid
TikTokker Paramitha gebruikt haar platform om mensen bewuster te maken van de geschiedenis van Indonesië. Voor haar is 17 augustus een belangrijke dag. Op die datum riep Indonesië in 1945 de onafhankelijkheid uit, na eeuwen van Nederlandse koloniale overheersing. Een dag later, op 18 augustus, werd de Indonesische grondwet aangenomen en werden Soekarno en Mohammad Hatta benoemd tot president en vicepresident van de nieuwe republiek. Volgens Paramitha draait 17 augustus daarom niet alleen om het vieren van onafhankelijkheid, maar ook om het herdenken van de generaties die onder het koloniale bewind hebben geleden. "We eren een strijd tegen de bezetting die nooit had mogen gebeuren. Het is voornamelijk belangrijk, omdat Nederland niet zo welvarend en rijk zou zijn zonder ons. Zonder alle plekken die ze hebben uitgebuit en al onze voorouders die ze leed hebben aangedaan", vertelt ze.
Dat er in Nederland volgens haar nog relatief weinig aandacht is voor deze geschiedenis, heeft onder meer te maken met de manier waarop het koloniale verleden lange tijd in het onderwijs is behandeld. "De gruweldaden die de Nederlanders hebben veroorzaakt in die 350 jaar, daar gaan ze in de lesboeken niet echt over schrijven. Er wordt voornamelijk geschreven over wat voor goeds ze hebben gedaan, zoals het praten over de Gouden Eeuw." Paramitha hoopt dan ook dat er meer kennis en bewustwording komt over de Nederlandse rol in de Indonesische geschiedenis.
Om deze inhoud te tonen moet je toestemming geven voor social media cookies.
"Ontevredenheid in Indonesië"
Hoewel de onafhankelijkheidsdag in Nederland relatief weinig aandacht krijgt, wordt 17 augustus in Indonesië juist uitgebreid gevierd. Het is daar een nationale feestdag, met onder meer ceremonies, vlagvertoon, buurtfeesten en traditionele wedstrijden. Tegelijkertijd staat de dag voor sommige Indonesiërs niet alleen in het teken van feest. Ook de huidige politieke en maatschappelijke situatie speelt mee in hoe er naar de onafhankelijkheid wordt gekeken. "Vandaag de dag is het ook een beetje dubbel. De Indonesische overheid is niet perfect en de mensen daar zijn ook erg ontevreden. Aan de andere kant zijn ze trots op hun voorouders, dus het is een beetje dubbel op dit moment", legt Paramitha uit.
Lees ook

FunX
Twee Nederlanders niet meer welkom op Bali na ophef om exclusieve renclub: "Dit zijn gewoon moderne kolonisten"
Entertainment
Ilias Vietto en Charbonn zetten weeshuis op in Indonesië: “Wilden graag teruggeven”
FunX
Benjamin (26) organiseert Dekoloniale Indië Herdenking: "Je moet het verleden begrijpen om het heden te begrijpen"
Up 2 Date
Indonesië herschrijft geschiedenis: Nederland van held naar bezetter