Spanning stijgt rond groot rechts anti-immigratieprotest in Amsterdam
- News
- Spanning stijgt rond groot rechts anti-immigratieprotest in Amsterdam
Vandaag staat Amsterdam in het teken van een anti-immigratieprotest én een tegendemonstratie. De hoofdstad houdt rekening met onrust. Het Museumplein en grote delen van het centrum zijn uitgeroepen tot veiligheidsrisicogebied.
Spanning in de lucht
Amsterdam bereidt zich vandaag voor op een gespannen zondag. Op het Museumplein vindt een groot anti-immigratieprotest plaats, terwijl ook een tegendemonstratie is aangekondigd. De gemeente spreekt van “alle scenario’s” en heeft forse maatregelen getroffen. Inmiddels zijn er al een paar mensen aangehouden.
Het protest stond oorspronkelijk gepland op de Dam, maar werd uit angst voor ongeregeldheden verplaatst naar het Museumplein. De Amsterdamse driehoek (burgemeester, politie en justitie) zag te veel risico’s. “We hebben goed gekeken naar eerdere incidenten”, laat een woordvoerder weten. Drie weken geleden liep het vergelijkbaar protest in Den Haag nog uit op zware rellen. Hierbij werden stenen gegooid, een politiebusje in de brand gestoken en het D66-kantoor vernield.
Stad onder toezicht
Burgemeester Femke Halsema heeft het Museumplein, de Dam, het Rembrandtplein en station Amsterdam Centraal uitgeroepen tot veiligheidsrisicogebieden. Dat betekent dat de politie mensen preventief mag fouilleren. Rond de Johan Cruijff ArenA, waar Oranje vanavond tegen Finland speelt, verwacht de stad bovendien duizenden supporters extra.
De demonstratie van Nederland in Opstand, gericht tegen het asielbeleid en het woningtekort, start om 13.00 uur. De mars loopt van het Museumplein via de Overtoom en Amstelveenseweg weer terug. Deelnemers mogen hun gezicht niet bedekken en geen voorwerpen dragen die de openbare orde kunnen verstoren. De organisatie is verplicht zelf ordedienst te houden, maar Halsema belooft ook een “robuuste politie-inzet”.
Tegenstem laat zich horen
Tegelijkertijd organiseert Samen Tegen Fascisme een tegendemonstratie, gericht tegen het rechtse geweld in Den Haag en de toon van de huidige politiek. De gemeente houdt beide groepen strikt gescheiden, maar vreest dat het alsnog kan escaleren.
Terwijl de stad zich vult met demonstranten, tegendemonstranten en voetbalfans, is de spanning voelbaar. De hoop is dat het rustig blijft, maar uitgaand van de vorige keer in Den Haag weet iedereen dat het kan zomaar omslaan.
Lees ook

Sport
Zestien arrestaties bij Ajax - Galatasaray in Amsterdam
Entertainment
S10 keert terug op podium na moeilijke tijd met tweelingbroer: "Viel uit het raam van een flat"
FunX Amsterdam
Kendrick Lamar en SZA lieten de Johan Cruijf Arena beven
Up 2 Date
'Lachgaskoning' Deniz Üresin gezocht vanwege grootschalige belastingfraude: "Internationaal gesignaleerd"