Up 2 Date

Nederland investeert van alle landen wereldwijd het meest in Israël

foto: ANP
  1. Newschevron right
  2. Nederland investeert van alle landen wereldwijd het meest in Israël

Nederland is wereldwijd de grootste investeerder in Israël. In 2023 stroomde er bijna vijftig miljard euro vanuit Nederland naar Israël. Dat is zelfs meer dan de Verenigde Staten. Dit is naar voren gekomen in de onderzoeksresultaten van onderzoeksbureau Stichting Onderzoek Multinationale Ondernemingen (Somo).

Nederland is wereldwijd de grootste investeerder van Israël

Somo bracht naar buiten dat de Verenigde Staten op de tweede plek staat met 39 miljard euro aan investeringen. Daarnaast investeerde de EU in totaal een bedrag van ruim 72 miljard euro. Binnen Europa loopt Nederland ver voor op de rest met meer dan tweederde van het totaalbedrag van de EU. Luxemburg volgt op ruime afstand met 7,7 miljard euro.

Volgens Somo heeft dat alles te maken met het feit dat Nederland een belastingparadijs is. Veel internationale bedrijven gebruiken brievenbusfirma’s, vaak gevestigd op de Amsterdamse Zuidas, om belasting te ontwijken. Die firma’s bestaan eigenlijk alleen op papier en maken gebruik van gunstige belastingregels. Ongeveer twaalf procent van de Nederlandse investeringen in Israël komt van zulke bedrijven, zo schat De Nederlandsche Bank.

Nederland heeft mogelijkheid om sancties op te leggen aan Israël

Volgens onderzoekers van Somo zijn de investeringen en handel vanuit de EU, en dus ook vanuit Nederland, als een "vitale motor" voor de Israëlische economie. Somo vermeldt daarbij dat de EU en Nederland daarom "aanzienlijke mogelijkheden" om de stekker uit die motor te trekken. Dit kunnen ze volgens het onderzoeksbureau doen door bijvoorbeeld het opschorten van het associatieverdrag en het opleggen van sancties.

EU weigert sancties op te leggen aan Israël

Het onderzoek kwam precies op een moment dat Europese ministers van Buitenlandse Zaken praten over het zogeheten associatieverdrag met Israël. Dat verdrag regelt de economische samenwerking tussen de EU en Israël. Maar uit onderzoek in opdracht van de Nederlandse minister Caspar Veldkamp blijkt dat Israël zich niet houdt aan de mensenrechtenbepalingen uit dat verdrag. Gisteren werd bekend dat de EU desondanks geen sancties op zal leggen aan Israël. Wel zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas dat Israël meer moet doen om de humanitaire situatie te verbeteren. Dat daar geen sancties aan worden verbonden noemt Amnesty International "een van de schandelijkste momenten uit de geschiedenis van de EU".

Volgens het VN-genocideverdrag moet elk land er alles aan doen om genocide te voorkomen. Dat betekent dus ook dat landen geen geld of economische steun mogen geven aan een land dat mogelijk betrokken is bij genocide, zo schrijft Somo.

Ster advertentie
Ster advertentie